Цінуймо справжній людський капітал нашого суспільства – психологічну спільноту!
Главная » Статьи » Мои статьи

Поради батькам, які виховують трирічну дитину

Багато батьків вважають дворічний вік дитини жахливим, трирічний – віком, коли дитина вчиться довіряти, а чотирирічний – приємним. Насправді ж, трирічний вік дитини – ще важчий, ніж дворічний. Пропонуємо 15 порад, які зроблять виховання трирічної дитини приємним (або, принаймні, стерпним).

Кричіть менше, любіть більше. Крик – це захисний механізм, який ми використовуємо, коли більше нічого не допомагає. Тільки крик заподіює дитині набагато більше шкоди, ніж ми думаємо. За допомогою крику можна приборкати дитину, але в довгостроковій перспективі це викликає в неї проблеми з психікою. Для нормального розвитку мозку та психічного здоров'я дитини необхідне позитивне виховання, а не крики й покарання. Дослідження показують, що позитивне поводження з трирічними дітьми в стресових ситуаціях без застосування покарань й доган сприяє розвитку певних ділянок мозку. Якщо ви часто кричите на дитину, вам потрібно знайти інші способи спонукати її до дисципліни.

Давайте назви поведінці дитини. Замість того, щоб гніватися, визначайте поведінку дитини, давайте їй назву. Використовуйте такі слова, як «терпіння», «доброта», «намагання» тощо. Це може спочатку здатися дивним, але так діти вчаться відрізняти позитивну поведінку від негативної.

Постарайтеся зрозуміти свою дитину. Для того щоб виростити емоційно здорову дитину, важливо добре розпізнавати її потреби. Розуміння дитини означає мудре прийняття її позиції й потреб. Якщо дитина погано поводиться, постарайтеся зрозуміти причини її поганої поведінки, адекватно відреагуйте на ситуацію. Не можна мовчати у відповідь на погану поведінку. Краще запитайте, чому вона так поводиться. Коли ви розумієте причини поведінки дитини, то можете задовольнити її потреби та встановити з нею ближчі стосунки.

Приділяйте дитині всю увагу. Якщо дитина вириває телефон у вас із рук, заважає працювати за комп'ютером або виконувати домашні справи – це сигнал для вас. Дитина хоче, щоб ви приділили їй увагу. Але це неможливо, якщо ви займаєтеся домашніми справами або читаєте електронну пошту. Тому, коли дитина поводиться подібним чином, просто приділіть їй усю увагу. Подивіться їй в очі, поставте запитання, вислухайте її. Використовуйте мову тіла, щоб висловити зацікавленість. Відкладіть телефон. Слухаючи, що говорить дитина, подумайте, чим її зайняти.

Проявіть творчий підхід, щоб відволікти увагу дитини. Спробуйте відволікти увагу дитини якомога раніше. Розмовляйте з нею спокійним голосом. Запитайте себе: «Чому моя дитина погано поводиться? Чого вона хоче?». Агресивна поведінка часто означає, що дитині необхідна фізична активність. Наприклад, якщо вона розкидає іграшки або кричить – це може означати, що вона хоче покататися на велосипеді. Якщо дитина падає на підлогу та плаче, можливо, вона потребує вашої уваги та спокійних занять. Почитайте їй книгу.

Торкайтеся до трирічної дитині багато разів у день. Трирічні діти потребують частих обіймів та дотиків, навіть якщо ви до цього не готові. Будьте готові до того, щоб відкласти всі справи, обійняти дитину. Робіть це багато разів на день. Не забувайте говорити дитині, що ви любите її, особливо якщо вона погано поводиться.

Намагайтеся передбачити погані вчинки дитини. Діти, як і дорослі, використовують певні моделі поганої поведінки. Вони повторюють одні й ті ж погані вчинки знову й знову. Дитину неможливо змусити вдягатися вранці або всидіти на місці? Навчіться передбачати погані вчинки дитини, втручайтеся якомога раніше й заохочуйте позитивні вчинки. Іноді дитина відмовляється робити щось через те, що хоче самостійно робити вибір. Вона може, наприклад, відмовлятися пристібати ремінь безпеки в машині. Батьки можуть спробувати домовитися з нею та сказати: «Кожен із нас скаже, що любить тебе, якщо ти пристебнешся». У відповідь дитина, бажаючи контролювати ситуацію, може зажадати вимовити цю фразу тричі. Таким чином, кожен із вас досягне бажаного.

Озвучте, якої поведінки ви очікуєте від дитини. Напишіть список сімейних правил. Щоб трирічна дитина могла їх зрозуміти, вони повинні бути доступними та простими, наприклад:

  • Розмовляй привітним голосом.
  • Слухай маму й тата.
  • Не ображай інших людей.

Обговорюйте правила щодня під час обіду або перед сном, хваліть дитину за їх дотримання.

Навчіть дитину слухняності. Діти не народжуються слухняними. Їх необхідно цього навчити. Трирічна дитина зазвичай прагне до самостійності, буває неслухняною. Секрет у тому, щоб переконати дитину, що бути слухняною – добре, бо в такому випадку її будуть хвалити й підтримувати.

Хваліть дитину за докладені зусилля, а не тільки за досягнення. Хвалити дитину потрібно за зусилля, а не тільки за досягнення. Однак надмірна похвала часто дає зворотний ефект – занадто високі очікування можуть викликати страх невдачі.

Придумайте символічну нагороду за добру поведінку. У трирічному віці дитині як ніколи необхідне заохочення. Використовуйте це. Порівнюйте поведінку дитини протягом дня з її поведінкою в попередні дні, заохочуйте її позитивну поведінку, виконання розпорядку дня та щоденних обов'язків символічною нагородою.

Будьте послідовними. Послідовність означає не встановлення покарання за погану поведінку, а необхідність постійно звертати увагу на погані вчинки дитини. Якщо сьогодні ви робите дитині зауваження за те, що вона зайшла до кімнати у взутті, то завтра не можна робити винятків. Однак при цьому не потрібно лаяти дитину.

Будьте однодумцями з усіма, хто бере участь у вихованні дитини. Як домагаються гарної поведінки від дитини вихователі в дитячому садку? А як поводиться з дитиною бабуся? Якщо їх методи працюють, чому б самому їх не використовувати? Правила в дитячому садку та вдома повинні бути настільки схожими, наскільки це можливо.

Коли ніщо інше не допомагає, візьміть паузу. Якщо дитина погано поводиться, не гнівайтеся, а скажіть, що вам необхідно взяти паузу, і дитина проведе деякий час у певному місці. Позначте місце для таких пауз та чітко його дотримуйтеся. Паузи повинні тривати стільки хвилин, скільки років дитині. Можна також сказати дитині, що пауза триватиме до того часу, поки вона не заспокоїться. Якщо вона чинить опір, скажіть, що ви любите її. Не вступайте в суперечки з дитиною з приводу даного покарання. Їй усього три роки, вона ще не вміє мислити раціонально.

Подбайте про себе. Звертайтеся по допомогу. Обговорюйте складні ситуації з фахівцем. Пам'ятайте: скоро дитині виповниться чотири роки, а цей вік буде для вас дійсно приємним.



Источник: https://childdevelop.com.ua/articles/upbring/3970/
Категория: Мои статьи | Добавил: Julia (20.07.2017)
Просмотров: 400 | Теги: консультування, діти, батьківство, виховання | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
avatar