Схема скринінгу роботи дошкільного закладу з проблеми психологічної підготовки дітей 6-7 року до гармонійного входження в шкільне життя

Концепція критеріїв скринінгу: готовність до школи не складається з певних окремо взятих умінь і навиків дитини; вона включає насамперед глобальне переживання власної цінності, любові дитини до себе і віри дитини в можливість бути ще кращою, тобто прагнути до вдосконалення. Готовність до школи пов'язана з такою людською якістю як сміливість – це вміння ризикнути з опорою на власні сили, відсутність страху перед помилкою, можливість захистити своє «Я» від впливу іншої людини: відношення до інших людей як до партнерів.

Отже, психологічно готова до школи дитина – здорова, допитлива,  має стійку позитивну самооцінку, вміє будувати партнерські стосунки з іншими людьми (однолітками і дорослими).

Сходинка перша

Вивчення запитів батьків з питання підготовки в родині до шкільного життя їх дитини.(На батьківських зборах старших груп)

Ознайомлення батьків з формами психологічного супроводу дітей, що відвідують старші групи дошкільного закладу. Отримання письмового підтвердження від батьків на відповідальну, усвідомлену потребу сім»ї в психологічному супроводі дитини, бажання безпосередньої участі у всіх формах супроводу. (Бланк запиту в додатку 1.1.)

Сходинка друга

Первинне психологічне обстеження дітей (жовтень)

• Діагностика рівня самооцінки. (Модифікований тест Дембо-Рубінштейна «Сходинки»)
  • Діагностика шкільної зрілості дітей за вербальною та невербальною шкалою. (Комплекс тестів Керна-Йірасика )
  • Діагностика вікової зрілості дітей та готовності до систематичного навчання в школі. (Комплекс методик, упорядкованих І.В. Дубровіною)

Метою такого різнобічного але компактного і нетривалого в часі обстеження є виявлення сильних і вразливих сторін особистості дошкільників, орієнтуючись на які можна забезпечити адаптацію дітей до гармонійного входження в шкільне життя.

Дане обстеження зводиться до протоколів, представлених нижче в таблиці

Результати обстежень подаються в КНМЦ для скринінгу у вигладі таблиці

В.р.

С.р.

Н.р.

Н.н.р.*

Тестування шкільної зрілості

(комплекс методик за Керном-Йірасиком)

Невербальна шкала

(малюнок людини;

готовність руки до письма:

наслідування письмовим літерам;

перемальовування групи точок).

Вербальна шкала (пізнавальний інтерес, мотивація до навчання, загальний рівень обізнаності, вміння бути активним співрозмовником, сміливість у висловленні власної думки)

Тестування вікової психологічної зрілості і готовності до систематичного навчання (комплекс методик за упорядкування І.В. Дубровіної)

(розвиток пізнавальних процесів:логічного мислення, образного мислення, довільної уваги, самоконтролю, довільного запам»ятовування; усвідомленого сприйняття і використання мови; вміння працювати за зразком)

Рекомендовано подовжити на рік перебування в дитсадку

з метою створення оптимальних умов для досягнення шкільної зрілості

Направлені на ПМПК для визначення корекційної групи та відстрочення вступу до школи

*Показники нижче норми розвитку.

Слід зазначити, що поняття норми розвитку розглядається як те, що доступно для засвоєння дитині певного віку за сприятливих умов ( за трактовкою авторів Базової програми «Я у Світі»).

Сходинка третя

Складання індивідуальних психологічних рекомендацій на кожну дитину за результатами первинної діагностики

Ознайомлення вихователів та батьків із змістом індивідуальної роботи з дітьми за результатами діагностики.

Включення рекомендацій в плани індивідуальної роботи з дітьми на групах.

Сходинка четверта

Організація інтерактивних занять з батьками та вихователями «Готовність дорослих до підтримки майбутнього школяра».

Сходинка п»ята

Аналіз розвиваючого середовища груп для формування пізнавального інтересу дітей, їх готовності та мотивації на здобуття нових знань, на навчання в школі.

Визначення орієнтовної наповнюваності розвиваючого середовища груп стимульним матеріалом для вивільнення творчості, мотивації до школи.

(Схеми аналізу в додатках )

Сходинка сьома

Психологічні заняття для дітей за розробленою за результатами діагностики готовності до школи корекційною чи розвиваючою програмою

Сходинка восьма

Проведення повторної діагностики дітей

Мета: повторне тестування шкільної зрілості (за Керном-Йірасиком); діагностика психологічної вікової зрілості і готовності до систематичного навчання (за методиками, рекомендованими І.В.Дубровіною); визначення впливу розвиваючого середовища груп дитсадка на гармонійне входження дітей у шкільне життя.

Складання протоколів обстежень

Аналіз висновків на педагогічних радах колективу. Прийняття рекомендацій по вдосконаленню технології психологічної підготовки до школи та її оптимізації.

Додаток 1.1.

Ознайомлення батьків з формами психологічного супроводу дітей, що відвідують старші групи дошкільного закладу. Бланк запиту

ПІП одного з батьків

Діагностика профілю інтересів дитини, діагностика самооцінки

Участь батьків у тренінговому занятті «Бути батьками школяра»

Заняття з психологом за розвиваючою програмою  психологічної підготовки дитини до гармонійного входження в шкільне життя

Діагностика рівня вікової та шкільної зрілості

(жовтень, квітень)

Підпис батьків про ознайомлення та запит на зазначені види роботи психолога  з дитиною

Підпис батьків та

вихователів

про отримання

індивідуальної

програми підготовки

дитини до

ролі школяра

(за результатами

первинної діагностики )

1.

Петренко О.І.

2.

3.

АНАЛІЗ

розвиваючого середовища старшої групи __ _________________ по формуванню мотиваційної спрямованості на здобуття дітьми нових знань, допитливості, активної життєвої позиції, уявлення про школу.

Діти вільно користуються

Матеріал відсутній, або діти не мають вільного доступу до матеріалу

жовтень

квітень