Цінуймо справжній людський капітал нашого суспільства – психологічну спільноту!
Главная » Статьи » Мои статьи

Домовитися з дітьми завжди простіше, ніж карати!

Альтернатива № 1. "Метод природних наслідків".

Нехай неприємність трапиться. Цей прийом вперше був описаний ще в XVIII столітті великим філософом Жан- Жаком Руссо. Актуальності не втратив. Зараз фахівці називають його "методом природних наслідків" . Суть методу в тому, що батько взагалі не бере участі в покаранні нащадка.

"В кімнаті у чотирирічної дівчинки вічний безлад. Мама в черговий раз підвищує голос, дівчинка в черговий раз ображається, але в цілому перевага на боці доньки. Бо мама здається, як тільки дитина зі сльозами вимагає знайти ляльку, поховану під завалами іграшок. Відстороніться, дайте дівчинці потрудитися, засмутитися через втрату іграшки. Так ви привчите дитину до відповідальності за свої вчинки, не ставлячи під удар ваші відносини. Адже карає не мама - до пропажі іграшки наводять "природні наслідки дочкиного нехлюйства".

Важливе "АЛЕ": Метод застосовувати не можна, якщо:

• природні наслідки небезпечні для здоров'я та / або безпеки дитини;

• дитина ще не здатна сприйняти "життєвий урок" (наприклад, марно відучувати одинадцятимісячного карапуза ламати іграшки).

Ніколи не зловтішайтеся: "Що, догрався? Так тобі й треба!" Спокійно поясніть, що зараз у вас немає часу шукати ляльку, що "заблукала", або купувати нову натомість зламаної.

Альтернатива № 2. Жарт.

Цей прийом гарний для малюків, які переживають чергову вікову кризу. Звичайна ситуація: дитина, вимагаючи щось, влаштовує "показову" істерику на людях. Падає на землю, катається, кричить... Мама погрозами і ляпасами намагається повернути чадо в нормальний стан. Ситуація як у приказці "найшла коса на камінь" . "Часто дитина вже і сама не рада своїй поведінці. Але послухатися під загрозою покарання для неї означає програти. Втихомирити скандаліста допоможе жарт. Наприклад: "Ой, хто це в землі застряг? Ріпка? Тягнемо - потягнемо ... міцно сидить. Доведеться покликати бабку, Жучку і внучку. Звати? " Дитина спочатку здивується, прислухається, потім посміхнеться і включиться в гру. І в душі буде вам вдячна: адже ви дозволили конфлікт, не принизивши її при сторонніх.

Важливе "АЛЕ" : Жарт не повинен бути образливим. Сміятися можна над ситуацією, але не над вчинками, характером або зовнішністю дитини.

Альтернатива № 3. Холдинг.

Ваше завдання - фізично зупинити карапуза, який розпустувався. Можна перехопити й утримати руку малюка, який кидав на підлогу посуд. Посадити на коліна і міцно обійняти забіяку. Звичайно, спочатку він буде брикатися, кричати і всіма силами рватися назад на поле бою. Ваше завдання - не піддаватися на провокації, міцно обіймати і спокійним голосом пояснювати, що так себе поводити негарно. Дитина повинна відчувати, що її люблять, навіть коли вона погано поводиться. Тому дуже важливо, щоб ваші дії були не тільки стримуючими, але і заспокійливими. Тримайте і одночасно обіймайте. Говоріть твердо, але доброзичливо, не зриваючись на погрози і образи. Тісний фізичний контакт мами і дитини творить справжні дива, недарма холдинг-терапію застосовують при лікуванні аутизму і гіперактивності.

Важливе "АЛЕ" : Дитині не повинно бути боляче або незручно. Якщо малюк заспокоюється і сам притискається до вас, значить, ви все робите правильно.

Альтернатива № 4. Крижаний спокій.

Цей прийом гарний, коли дошкільник "іде в рознос" через негативні емоції, що переповнюють його: ревнощів до новонародженої сестрички, небажання відпускати маму на роботу тощо. Наприклад, дитина в люті розкидає брязкальця "конкурентки" . Так вона підсвідомо відчуває "межу": чи люблять його батьки, коли вона "погана"? Ваше завдання - не піддаватися на провокації. Поясніть дитині, що вона чинить недобре, і ... вийдіть з кімнати. Малюк випустить пар, втомиться і занудьгує. Публіки щось навколо немає! Поверніться до кімнати і спокійно запитайте: "Закінчив? А тепер треба прибиратися. Сам впораєшся чи тобі допомогти? " Дитина переконається, що агресивна поведінка не дає бонусів у вигляді підвищеної уваги, і перестане її практикувати".

Важливе "АЛЕ": Бути спокійним - не означає бути байдужим. Обов'язково допоможіть маляті прибратися, якщо воно попросить. Коли закінчите прибирання, обійміть маля, скажіть, як ви його любите.

Альтернатива № 5. Тайм-аут.

Пауза під час конфлікту дає його учасникам можливість охолонути і відволіктися. Дворічному малюкові здалося забавним кидатися за столом шматочками хліба або плюватися. Прохання перестати тільки розохочують пустуна. Не підвищуючи голосу, візьміть дитину за руку і відведіть в іншу кімнату. Змінивши обстановку, малюк швидко заспокоїться і, повернувшись за стіл, почне поводити себе по-іншому.

Важливе "АЛЕ" : Тайм-аут - не покарання самотністю. Ви цілком можете піти в іншу кімнату разом з дитиною. Адже мета - не ізолювати, а допомогти малюкові перервати неприпустиму поведінку. І звичайно, кімната не повинна бути темною і страшною.

Альтернатива № 6. Психологічні ігри.

У віці 2-4 років для дитини дуже важливо відчувати себе значущою і автономною особистістю. Схитруйте - нехай вона думає, що сама прийняла вигідне вам рішення. "Поцікавтеся:" Ти прибереш іграшки зараз або після мультика?" Рішення, яке прийнято самостійно, напевно буде виконано".

Ще один прийом називається "Я тебе послухався". Поступіться - наприклад, сходіть з нею на зупинку подивитися на машини, хоча планували погуляти в парку. Коли прийде час збиратися додому, нагадайте дитині: "Я ж тебе послухалася, пішла дивитися машини. Тепер ти повинна послухатися мене".

Важливе "АЛЕ": Не поступайтеся в принципових питаннях. Якщо залазити на зламані гойдалки не можна, значить, не можна ніколи.

Альтернатива № 7. Торг доречний.

Вам пора вирушати в поліклініку, а чадо ніяк не може відірватися від гри в футбол. Назріває скандал. Діти куди більш раціональні істоти, ніж ми звикли думати. І якщо ви домовитеся з малюком, скільки ще голів він може забити перед відходом, питання напевно буде вирішене мирно.

Важливе "АЛЕ": Будь-який "торг" має межу. Домовлятися - не означає вічно канючити: "Ну можна ще разок ..."

Успіхів у спілкуванні та вихованні ваших малюків

За матеріалами інтернет-сайтів

Категория: Мои статьи | Добавил: Julia (02.02.2016)
Просмотров: 558 | Теги: консультування, діти, батьківство, виховання | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
avatar